2012. március 7., szerda

Darálós keksz gluténmentesen

Mivel ezt is nagyon szeretik a gyerekek, köztük Hanna is, így megoldást , de leginkább receptet kellett találnom a jó öreg darálós tészta GM elkészítéséhez is. Barátom a Google megint segítségemre volt, no meg a lisztérzékeny oldalon a chat szekció. :))  Két féle recept alapján dolgoztam. Az egyik a neten talált, simán kukoricalisztes. Na, ezzel jobb volt ugyan dolgozni, olyan borzasabb lett a végeredmény, de utálom a kukoricaliszt tömény, szájpadlásra tapadó jellegzetes tulajdonságát. Viszont a gyerkőc nagyon dicsérte és ez a lényeg. :)) A másik a lisztérzékeny chat falról való, ahol segítséget kértem és zsike sorstárstól kaptam egy szuper receptet.
A képen látható, teljes kukoricalisztes változat:

100 g vaj
4 db tojás
250 g cukor
750 g kukoricaliszt

2 csomag vaníliás cukor
szükség szerint tej


A vajat a tojásokkal kikeverjük és hozzáadjuk a cukrot, kukoricalisztet. Annyi tejet adunk hozzá, hogy kemény tészta legyen. Húsdarálóra szerelt formán átdaráljuk  zsírozott tepsibe rakva kisütjük aranysárgára. Én fél adaggal próbálkoztam, egy gázsütő tepsi lett belőle. Ez a verzió szebb lett formailag, borzasabb lett a tészta maga, de ahogy említettem, a kukorica liszt jellegzetes íze és tulajdonsága nekem nem jön be.
 Ez a másik verzió a vegyes lisztes változat, mert a receptben megadott Fe-mini lisztet nem tartok itthon. Ezt a receptet zsike írta fel nekem a lisztérzékeny.hu chat falra, mikor segélykérésem olvasta. Köszönöm itt is neki! :)) Ő így adta meg a receptet:

35 dkg Fe-mini kenyérpor
15 dkg rizsliszt
18 dkg porcukor
1.5-2 tojás
25 dkg Ráma margarin (Liga)
2-3 csomag vaníliás cukor
2 ek kókusz reszelék
1 tk kakaó
7 dkg darált dió

A liszteket a cukorral és a tojással, margarinnal jól összedolgozzuk. 3 részre osztjuk. Az egyik feléhez a kókuszt, a másikhoz a kakaóport a harmadikhoz a darált diót adjuk. Darálóra szerelt adapterrel vagy kekszkinyomóval mintázzuk és zsírpapírral bélelt tepsibe rakva 180 fokon kb. 15 perc alatt megsütjük.

Az én változatom annyiban más, hogy a fe-mini liszt helyett Schar B, Barbara kenyérliszt és Schar C, illetve kukoricakeményítő keverékével készítettem lisztet hozzá, ami így nem 35 dkg lett, hanem 40 dkg. De elbírta a zsíradék és tojás a plusz liszt mennyiséget is, mert még közben is adtam hozzá kevés riszlisztet és kukoricakeményítőt. Nehezebben volt darálható, nem lett olyan szép borzas, de ízre nekem ez a változat finomabb volt. Anyit még, hogy én nem 3 részre osztottam, csak 2 felé, az egyik maradt sárga vanília ízű, a másikban bőven gyúrtam kakaóport, az pedig lett a kakaós. És mivel a Fe-mini lisztalapból tartalmaz cukrot, így én a megadott 18 dkg cukor helyett bőven 25 dkg-t tettem hozzá.
 Egy kép a kakaós változatról is.
A maradék tésztát, amit a darálóból gyűjtöttem össze, hogy az se legyen kidobva, összegyúrtam, kis gombócokat formáltam belőle, kicsit lapítottam és kisütöttem. Azok is igazán nagyon finomak lettek, olyan igazi keksz formájuk és állaguk lett, tehát ha se kekszkinyomód, sem darálóra szerelhető adaptered (nagyobb kirakodó vásárokon még mindig beszerezhető!) nincs, akkor így is formás kis kekszeket lehet készíteni.
 A kis csokis "tallérok"

2 megjegyzés:

  1. a férjem gluténmentesen étkezik, nem lisztérzékeny, simán kerüli a glutént és a finomított cukrot, néha ötletem sincs, hogy mit főzzek
    ez a süti jónak tűnik, ki kéne prószálnom

    VálaszTörlés
  2. Málna! Tehát ha jól értem, nem diagnosztizált lisztérzékeny, csak önszorgalmúlag választotta a gluténmentes táplálkozást? :) Főzni lehet változatosan, rizs littel kukoricakeményítővel helyettesítve, csak macerás, ha a család másik felének meg hagyományosan főzöl.
    Vannak még fent itt nálam is gluténmentes kekszek, a finomított cukrot meg majd helyettesíted a megszokottal.

    VálaszTörlés

Köszönöm az üzeneted, hamarosan olvasható lesz!

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails