2011. szeptember 20., kedd

Terülj-terülj asztalkám....

A lentebb említett családi ebéd egy egyszerű "halas" ebédnek indult. Drága férjem és az öccse készültek ismét bográcsban hal levet főzni meg sült hal lett volna a tervek szerint. De ha már hal, akkor én még gondoltam készítek tejfölös-gombás csukát. DE, mivel a gyerekek nálunk nem eszik meg a halat, szinte semmilyen formában, így kénytelen voltam csirkét is sütni, így került az asztalra megint töltött csirkecomb is egy kevés. DE, mivel sógornőm meg semmilyen húst nem eszik meg, így neki gondoltam rántok pár rózsa karfiolt,DE apósom is oda van a rántott karfiolért, akkor már készült abból is egy kisebb ipari mennyiség... :))) A szolíd hal ebédnek egy bőséges és nagyon változatos terülj-terülj asztalkám lett a vége...hogy találjon mindenki fogához valót. :))
A köret párolt rizs volt és hagymás tört krumpli.
És ha már hal buli, akkor a halászlé...talán bajaiasan... házi gyufa tésztával:



Tiramisu

Ipari mennyiségű tiramisut készítettem hétvégére, mert egy "kis" családi ebédre készültünk és tudtam, hogy az édesség területén mindenkire lehet számítani. :)))
A giga mega tiramisu elkészítése:
  • Egy gáztepsimbe, ami 35x40 cm-es, sütöttem egy 5 tojásos, kakaós-vizes piskótát. Ez lett az alap.
  • Majd 50 dkg puha margarint habosra kavartam 35 dkg porcukorral amihez apránként hozzáadtam 4-5 ek habmester növényi tejszínt és 1 csipetnyi sót. Mikor ez már elég habos, akkor jön hozzá:
  • a 3 nappal korábban lecsöpögtetett kb. 75 dkg házi krémsajt és még 3 doboz mascarpone sajt.
  • 2-3 megmosott citrom reszelt héja, kevés leve, 4 csomag vaníliás cukor
  • majd mikor már egy homogén, sima krémet kapunk, akkor a maradék, kb 4 dl Habmester növényi habalapot, kemény habbá verjük és a mascarponés krémhez adjuk.
  • A kakaós piskótára egy adag krémet kenünk, erre kerül egy sor rumaromás tejben áztatott babapiskóta, újabb krém és ismét babapiskóta...
  • Nekem ehhez a tepsihez 2x 400gr-os babapiskóta, 2 üvegcse rumaroma és kb. 0.5 l tej kellett. A tetejére krém kerül, amit meg lehet még szórni végezetül kakaóporral. Egy éjszakát jó ha hűtőben puhul a babapiskóta miatt és az ízeknek is kell idő, hogy összeérjenek. 

Tiramisu alap

Hétvégén családi ebéd volt és mivel régen készült tiramisu, így ennek készült a házi krémsajt. Ez tulajdonképpen 20%-os tejföl, ami 72 órán át volt kendőben, szitában csöpögtetve, megszabadítva így a tajsavótól, ami azonban nem egy felesleges és kidobandó mellékterméke a tejfölnek, hanem a sárgás savót bátran fel lehet használni kuglófok, maffinok vagy egyéb tejes dolgok sütéséhez, kiváltva a szükséges tejet, folyadékot a savóval és ezzel egy lehet könnyű tésztát kapunk végeredmény képen.
A visszamaradt sűrű, már-már vágható keménységű házi krémsajtot pedig tetszés szerint használhatjuk..én jelen esetben mascarpone sajttal turbózva tiramisu krémhez, aminek az elkészítése fentebb található.

2011. szeptember 15., csütörtök

"Metszet" kép...

...a lentebb található töltött csirkecomb metszeti képe:

2011. szeptember 8., csütörtök

Mert segíteni jó

Sokan, sokféle képen segítenek. Van aki alapítványok formájában, mások magán kezdeményezés általi gyűjtésben, amik mind dicséretesek és helyesek. Én a magam részéről egy kisebb léptékben tettem ezt ma és örömmel. :) Egy kedves ismerősünk nem rég szült, 2 hetes sincs a baba. Eddig apuka segített otthon, mától viszont Neki dolgozóban kellett helytállnia. Így ma én főztem a családnak is, a sajátomon túl, ezzel is egy kicsit segítve nekik, főként a fiatal mamának. És persze így próbáltam burkoltan az újszülött közelébe férkőzni! :D
Egy aranyló 6 órán át fövő tyúkhúslevessel és töltött csirkecombbal cserkésztem be magam "babanézőbe". :)))
A tyúkhúslevesnek semmi titka sincs, az alap, egy kellően öreg, ám még nem vén tyúk, amit órákon át, lassú(!) tűzön főzünk, nem sajnálva a zöldséget belőle. És ezzel pont.
A töltött csirkecomb sem varázslat, de egy sima sültet nagyon feldob. A combokat -ez hátsónegyedes volt- megtisztítottam, a bőrét kicsit felfeszegettem a hústól. Sóztam, fűszer sóztam (ez most Lidl-es szárnyas volt) és még pihent, elkészítettem a tölteléket. Ez lehet kinek-kinek a saját töltött csirke töltelék receptje, de ez jelen esetben:
  • egy csokor petrezselyem
  • 1 sertésmáj konzerv
  • pici fokhagyma granulátum
  • egy kevés csirke fűszersó
  • 3 főtt tojás
  • 2 nyers tojás
  • zsemlemorzsa az állag javításához. 
Ezeket összegyúrjuk és nem túl lágy, nem túl kemény masszát kapunk. Ezt a bőr alá tömködjük, nem túl sokat, mert sülés közben a bőr kicsit "összemegy". :)) Én most sütőfóliában sütöttem, egy fél dl olajat löttyintettem a fóliába, lezártam és mehetett a sütőbe.
kb egy órát sült 170 fokon légkeverésen,majd a fóliát felszakítva tovább sütöttem a combokat, de ekkor már csak 150 fokon és grill programon, addig még ilyen nem lett:
Krumplipürét készítettem hozzá és saláta levélre raktam az egészet, majd a tetejére egy nem erős pepperóni paprika díszítés került. Így vittem a családnak. Remélem ízlett is nekik, mert a fiatal asszony az örült a teher mentesítésnek...ezt láttam! :)

2011. szeptember 7., szerda

Szilvalekvár...tényleg az igazi?

 Lekvár főzés, ahogy én szeretem! Kép innen !

Számtalan blogot, jobbnál jobb, praktikusabbnál praktikusabb ötleteket találtam-így utólag-arra, hogy hogyan kell a szilvalekvárt főzni. Vitatkoznék abban is-de nem akarok-, hogy mitől IGAZI, az igazi szilvalekvár?? Attól talán, hogy nem bolti, szilvaÍZŰ valamit veszünk, ami gyakorlatilag sosem látott szilvát? Vagy a szilva fajtájától ? Esetleg, attól igazi szilvalekvár a szilvalekvár?? Vagy attól, hogy hogyan készül el? Mindegyikben lehet némi igazság, de számomra az IGAZIságát ennek a lekvárnak nem a szilva fajta jelenti, amiből főzzük, hanem sokkal inkább az, AHOGYAN főzzük! Úgy ahogy anyáink, nagyanyáink készítették..katlanban, üstben, mellette állva fél napokat, kevergetve...

Anno kislánykoromban ez szokásos menetrend szerinti ősz eleji rituáé volt, amiből már felnőttként is nekem annyi jött, le, hogy baromi sokáig készült, anyám mindig fáradt volt utána... Aztán most a napokban, az orvosi váróban ücsörögve elszörnyedtem, hogy 1000ft/ üveg (0.7 dl-es) a házi szilvalekvár ára. Fogalmam sem volt, hogy ennyibe kerül, mert minden évben kaptunk vagy a nővéremtől vagy anyától 1-2 üveggel, amivel szilvalekváros derelye igényünket csillapíthattuk. Ezzel az árral szembesülve, eldöntöttem-idén úgyis befőzési, savanyítási lázban égek, mint ahogy már 15 éve sem-hogy meg kellene puhítani 71 éves anyukámat, hogy mégis csak főzzünk együtt, üstben szilvát. Jelzem, voltak anyámnak is bátortalan próbálkozásai arra nézve, hogy idő spórolás ürügyén kipróbálja a közszájon forgó keverés nélküli szilvalekvár főzési praktikát, amit elsőbb egy 15 literes lábasa bánt és lett az enyészeté, majd még egy esélyt adva megpróbálta más praktikával, de ez sem lett sikeresebb. Így ő le is tett ebéli reményeiről, hogy megspórolható a mellette állás. Sikerült jó áron szilvához jutnunk, rögtön 50kg-t vettünk felesben anyával. Kimagoztuk, ami ekkora mennyiségnél már önmagában is elég meló lett volna, majd  le lett darálva. Ennyit áldoztunk az idő megtakarítás "oltárán" hogy nem a feles szilvát kezdtük el rotyogtatni, mert akkor még most is ott állnánk. :)) Majd 10 órától este fél7-ig, megállás nélkül ment a katlan mellett állás és állandó keverése a szilvának. Mivel anyukám nem tini korú már, így értelemszerűen a sok-sok óra oroszlán része rám maradt. Néha 10 percekre ha szólított a gyomrom vagy egyéb szükségletem, akkor átvette anya, majd délután a suli után a gyerekek is jöttek és kicsit segítettek. Félelmetes dolog a lekvár főzés, durrog, csapkod és olyan távolságokban és olyan váratlan pillanatokban, hogy az hihetetlen. A 40 literes üst színültig lett szilva darálmánnyal és csak hosszú órák múlva, ádáz csatában kezdett az üstben apadni, elpárologni a leve. És megállás nélkül csak kavarni..kavarni. Majd mikor már egyre nehezebben vitte a lekvár kavaró lapát vagy kanál, akkor felcsillanhatott a reménysugár, hogy csak 1-2órányi kitartás és be is lehet fejezni. :)) Aztán mikor elkezd "puffogni", szuszogni" a lekvár, mert annyira sűrű és az üst aljának melege, a gőz megemeli, akkor fáradtan, öregesen szusszan egy légbuborékot a lekvár, ezzel öntve újabb erőt a folyamatot szemmel kísérőbe, hogy most már megkezdődött a visszaszámlálás. :)) A végeredmény:
  • 50kg szilvából 40 liter ledarált szilva pempő
  • min.8 óra keverés
  • a végén pedig nagyjából 18-20 liter sűrű, édes, finom házi szilvalekvár!
  • alkari fájdalom, izomláz mindkét karban még másnap is
  • egy alapos és kiadós beszélgetés anyukámmal mindenről, amire mostanában elég kevés idő jutott, most viszont legalább 10 óra a szilva fejtéssel együtt ....
És akkor számoljunk csak....
     -készen vásárolva a lekvár...a házi, 1000ft/üveg/0.7 dl  > nekünk lett 10-10 liter családonként > osztva 0.7 dl-el az annyi mint kb. 13-14 üveg, aminek megvásárolva az ára = 13-14ezer ft , így viszont 160-170 ft/üvegje.

Akkor azt hiszem nem kérdéses, hogy megérte-e?! És hogy milyen az igazi szilvalekvár??? Nekem csakis ilyen, ahogy most készítettük! Hogy ebben a rohanó világban együtt lehettem a 71 éves édesanyámmal hosszú órákat, hogy jókat beszélgettünk, nevettünk, hogy időközben megérkeztek a gyerekeim.....ILYEN, ami összehoz bennünket a lekvár főzés ürügyén.... Vannak dolgok, amikre magam is sajnálom az időt, sok házimunkát leegyszerűsítek, de ha jövőre szilvalekvárt támadna kedvem főzni, akkor sem alkalmaznám az időspórolós technikákat,ha ezer garanciát kapnék is rá, hogy tuti siker, mert valami hiányozna belőle..........................

2011. szeptember 3., szombat

Rakott kelkáposzta

Mivel nem igazán káposzta rajongó a társaság nagyobbik fele, így a kevéske, megmaradt kelkáposztát hasznosítottam, a középső  gyerekem hosszas unszolására.
Elkészítése:
  • Egy kisebb fej kelkáposztát leveleire szedek, megmosom és sós vízben megfőzöm vagy éppen csak leforrázom. Utóbbi esetben a vastag szárrészét vágjuk le!
  • 50dkg darált húst egy kis fej apróra vágott hagymán lepirítunk,amit előtte már kevés olajon üvegesre pirítottunk, sózzuk, borsozzuk és ha lesült, kifehéredett a hús, akkor dobunk rá egy púpos evőkanál lisztet, összekavarjuk.
  • 1 nagy pohár tejföl 1/3-át rátesszük, összekavarjuk és kicsit melegítve besűrítjük a liszttel. 
  • A megfőtt, lecsöpögtetett káposztát egy jénai vagy tűzálló tálba rendezzük, aminek az alját előtte kicsit megkenjük tejföllel és megszórjuk egy kis marék zsemlemorzsával.
  • A káposztát erre rétegezzük rá.
  • Én a káposzta tetejét is megszoktam kenni tejföllel és megszórni zsemlemorzsával.
  • Mielőtt az egész folyamatnak neki látnánk, érdemes a rizst kifőzni. Ehhez az adaghoz 2 csomag tasakos/gyors rizst használtam. Elkészítése a dobozon lévő utasítás szerint! :) 
  • Ha rizs is meghűlt kicsit és kész vagyunk a káposzta elrendezésével is, összekeverjük a húst a rizzsel és a káposztára halmozzuk, majd a tetejét is kevés káposztával borítjuk be...igazság szerint, de nálunk erre most nem jutott már káposzta, amit nem igen reklamált meg a család! :)) 
  • A tetejére a maradék tejfölt rákenjük, ismét kevés zsemlemorzsa kerül rá és meleg sütőben szép pirosra sütjük.

2011. augusztus 27., szombat

Muffin vendégségbe

Egy kis vendégségbe voltunk ma délután hivatalosak és mi ezt vittük. A muffin recept itt megtalálható. Annyit variáltam csak rajta, hogy étcsoki darabokat tördeltem bele. Elég fogyós volt. :)) Aztán egy ilyen remek kis játszótéren kötöttünk ki, ami a vendéglátóinkkal szemben van pont. :))

Kifáradtan tértünk haza, gyerek, felnőtt, egyaránt... :) Jó volt, köszönjük! :)

Körte befőtt

Idejét nem tudom, hogy mikor főztem be utoljára és készültem a télre így is. Régebben ez rutin volt, de 10 vagy talán több éve is, valahogyan, valamiért elmaradt ez a rituálé. Most meg a férjem szerint, mint ha az elmúlt éveket akarnám bepótolni, úgy spájzolok. :)
A körte viszont feladta a leckét. Amit első körben elraktam, annak az lett a baja, hogy a felső 3-4 cm gyümölcs réteg undorítóan bebarnult. Közvélemény kutattam a családban, a munkahelyen tapasztaltnak hitt háziasszonyoktól, de a válasz az volt, hogy "nekem is olyan, attól nincsen semmi baja a befőttnek". Na hát ez engem nem vigasztalt meg, mert hiába nincs baja, én undorodok attól a bebarnult gyümölcstől. Most a legutóbbi 10 kg körtét így tettem el és úgy fest nem barnul, nem forr és szép marad...

Tehát: A körtéket meghámoztam. kicsumáztam és borkénes vízbe kerültek az üvegbe rakásig. Kb. 20 liter vízhez adtam 1 teáskanál borkénport. Egyáltalán nem barnult meg a gyümölcs! Aztán az eddigiektől eltérően( gyümölcs üvegbe, rá x számú kanál cukor, majd tartósítószer, víz, dunsztolás...) most szirupot főztem fel, igaz a víz-cukor arányt nem mértem, csak úgy ízlés szerint adtam hozzá cukrot, és még beledobtam pár szem szegfűszeget, ezt is annak függvényében, hogy mennyire szereti a család a szegfűszeg ízét. A körtéket üvegekbe rendeztem, a gyümölcs tetejére egy jó késhegynyi citromsavat szórtam, majd a bugyogó, forró szirupot rászedtem a tetejére késhegynyi szalicilt szórtam a tetejére és rákerült az üvegtető és mentek a száraz dunsztba. Most szépek, fehérek... és majd meglátjuk mi lesz velük. :))

2011. augusztus 23., kedd

Tejfölös-gombás csuka

Először is végy egy lelkes horgász férjet, aki minden követ megmozgat és fáradtságot nem sajnálva csukát fog a feleségének! :)) Ha szerencséje van , akkor egyszerre kettőt is(43 és 64 cm).
A legszerencsésebb, ha az írtó rendes horgász férj, fel is pucolja a zsákmányát és már konyhakészen kerül be az asztalra. :))) Én így kaptam meg!! :))
A csukát lehetőleg gerincéről hosszában leválasztva kérjük és nagyobb darabokra vágjuk. Enyhén sózzuk, én szentségtörést szoktam elkövetni, mert sültcsirke fűszersóval is megszórom, majd bacon-be csavarjuk a csuka darabokat. Egy -jelen esetben fületlen, teflon serpenyőbe- hőálló edénybe sorjázzuk a becsomagolt haladarabokat.
  • 1 közepes fej hagymát felaprítunk és megdinszteljük, erre kerül kb. 20-25 dkg gomba amivel együtt lepirítjuk. Rögtön sózzuk, borsozzuk és gazdagon megszórjuk morzsolt tárkonnyal. 
  • 2 ek lisztet szórunk rá, összekeverjük és nyakon öntjük 1 nagy pohár tejföllel és összeforraljuk az egészet.
  • kicsi vegeta is kerülhet rá, majd az egészet úgy forrón ráöntjük a bacon-os csukára.
  • Lealufóliázzuk és 160fokon 30 percig pároljuk, majd újabb 30 percig fólia nélkül pirítjuk, szép pirosra. 
Párolt rizzsel tálaljuk.
A csuka egy igazán finom ízű fehér hús, egészséges, laktató. Bátran ajánlom mindenkinek! :)) Csak kicsit szálkás.... :))



2011. augusztus 21., vasárnap

Megint más tolla :))

Ez a kép azért került fel, mert olyan jól néz ki!!! És egy kis reklám a 18 évesemnek, aki ugyan amatőr fotós, de igen profin-szakértő szemek által is-csinálja a fotózást. A képen balra van egy nagyon-naggggyon finom süti, amit a kishugom igen profin készít, ez a 3BIT szelet. Egy kekszes süti sok-sok finom krémmel, az alja pedig diós piskóta alap. Annak a receptjét majd felteszem ide, de elhagytam a receptet, amit hugom ugyan leírt már egyszer. Hát ha másért nem ,akkor azért kerül fel a gyűjteményembe, hogy többet ne történjen ilyen, hogy elhagyom. :)) A kép előterében pedig egy linzer kifli szerűség van, ami szintén hugom sütése és megbolondította egy kis csokiba mártogatva a két végét. A rózsás tortás családi ebédre készültek ezek e finomságok is. :))

Egy újabb dobos torta




6 db piskóta lapot sütöttem, egyenként :
  • 2 tojásfehérjét
  • 2 ek cukorral
  • 1 ek vízzel habosra kevertem
majd hozzáadtam
  • 2 tojás sárgáját
  • 2 ek lisztet
és csatos torta formában 10 perc alatt 150 fokon-légkeveréssel-készre sütöttem. Nekem ez a rajzoljunk fel köralakot a sütőpapírra dolog nem jön be, így a csatos torta forma alját eleve sütőpapírral fogatom be, így könnyen leválasztható a piskóta a sütőlemez aljáról, majd a papírról is.
A piskóta sütés előtt jóval már elkészítem a dobos krémet, amit itt találhattok meg.  

A krémet az itt megadott mennyiség duplájával szoktam elkészíteni!!!!! 

A kihűlt lapokat betöltöm, körbe kenem a tetejét és a torta oldalát is és lehetőleg egy kevés krémet hagyok-már ha a gyerekeimtől tudok :)-a díszítéshez is.


A betöltött és körbekent tortát legalább 1 éjszaka a hűtőben hűtsük be, mert akkor igazán szépen megszilárdul a krém, jó állagú lesz az egész torta, amit ebben az állapotban jól lehet szállítani és nem utolsó sorban megvágni is!!!
A 6 lapból egyet félre tettünk, ez lesz a teteje a tortának, amire az égetett vagy inkább gyengén karamellizálódott cukrot így készítsük el:

  • 15 deka porcukor
  • 2 tk. ecet
  • 2 tk. vaj
  • víz
Egy kisebb teflonozott edénybe szitálom a porcukrot és annyi vizet adok hozzá, amennyivel épphogy simára lehet keverni. (kb 4-5 ek) Hozzáadom az ecetet és a vajat, és közepes lángon folyamatosan kevergetve elkezdem megolvasztani. Amikor elpárolog a víz, kikristályosodik a cukor, (nem kell megijedni!) aztán lassan elkezd olvadni, és pirulni. Mivel nem magas, hanem csak mérsékelt lángon olvasztom a cukrot, elég hosszadalmas. Amikor borostyánszínű lett a karamell, azonnal leveszem az a tűzről és az előkészített piskótára kanalazom, amit én előbb félbe vágtam. ( Egy hosszú, vajazott pengéjű késsel felcikkezem a még forró karamellt) Nekem ez a része teljesen sikertelen volt, így gondoltam egyet és meleg vízbe mártottam a kés pengéjét és gyönyörűen vitte a már félig megdermedt pirított cukrot. Nem szálasodott ki a cukor, szép, éles vágást sikerült képeznem.
 Majd a kész cikkekkel körbe rakjuk a torta tetejét.

És megvágva:


2011. augusztus 14., vasárnap

Torta a hugoméknak

Hamarosan szöveges beszámoló is a tortáról. :))
Nos, semmi extra dolog nem volt ebben a tortában sem! :) Az alja tiramisu krémes barna piskóta lapos volt, a teteje pedig 3 piskóta lapos, dobos-csokis krémmel töltve. Ez utóbbiról nem írnék, mert lassan a doboskrém folyik már a csapból is, de a tiramisu krém most így készült:
  • 3 doboz nagy tejföl lecsöpögtetve majd 72 órán keresztül, aminek folyamán kaptunk egy masszív krémsajt jellegű anyagot.
  • ebbe kerül 2 citrom lereszelt héja, amit előtte alaposan megmosunk!! :)
  • 3 cs vaníliás cukor
  • 1 csomag vanília pudingporból 4 dl tejjel és 2 ek liszttel sűrűre főzött vanília puding(kihűtve!)
 
  • majd 40-50 dkg habosra kevert margarin vagy vaj, amit 30-40 dkg porcukorral kikavarunk és kanalanként adagolva hozzáadunk 3-4 ek tejszínt. Ha már teljesen homogén, sima a margarinos cukrunk, akkor apránként a fentiekhez adjuk.
A piskóta lapot(kakaósat) vagy megsütjük külön-külön vagy sütünk egy több tojásosat egyben és 3 részre osztjuk. Az alsó lapot meglocsoljuk kicsit rumaromás tejjel-óvatosan, hogy azért el ne ázzon!-és egy jó réteg krémet kenünk rá. Erre a krémre jön rárétegezve a rumaromás tejben áztatott babapiskóta, újabb réteg krém, barna piskótalap, krém, rumaromás babapiskóta, krém, és a barna piskótás 3. lap. Mivel a gyerekeimnek fondant fóbiájuk van már, így az eredeti elképzeléstől nagyon eltérően "csak" tejszínhab borítást kapott. Ez azért jobban kedvezett a családban jelentős számmal létező cukorbetegeknek is, lévén, hogy egy nagy családi ebédre készült. Én ezzel a tortával szálltam be a "buliba". :))) A fondant rózsákat jó nem az utolsó percekre hagyni és mivel elég zúzós volt ez a hetem, így már a fondant levelekre sem maradt időm, így meglegeltem a valódi rózsafát és egy alapos átmosás után teljesen élethű levelek díszítették a rózsákat. :)))
A tiramisu krémes alsó torta pedig így nézett ki megvágva:

2011. július 31., vasárnap

Csupa csokis...

Ez a torta hétvégére készült nekünk, itthonra. Egy kisebb családi összeröffenet volt, ami aztán egy kicsit kinőtte magát, de jó volt és ez a lényeg. Egyébként szerencse, hogy itthonra készült a torta, mert a csoki teteje felolvasztotta és felszedte a tetején található krémet... Mert ugyanis, ha ezt konkrétan tudom, hogy csokival lesz a teteje leöntve, akkor a felső piskóta lapot nem is krémezem, de mivel annyira más lett, mint az elképzelésem volt, így csúsztak be kisebb hibák, leginkább a torta teteje.. :)) Szokás szerint elodáztam a dolgokat, aztán meg már csak sodródtam az árral és versenyt futottam az idővel. Hiába no, ha egy torta tetejét csupa fondant rózsával akarom beborítani, azt azért illene előtte napokban elkészíteni, nem az adott napra hagyni. :))
Az eredeti elképzelés a csokiszivaros oldal borítás, mert nálunk már a fondant szó hallatán is kiveri a víz a gyerekeimet, majd arra gondoltam, hogy fehér vagy nagyon lágy rózsaszín rózsákkal borítom be az egész tetejét...de ugye a rózsák nem készültek el, így jött a rögtönzés. És hát így sikerült! :)) De finom volt és ha a csoki em csinál olyan galibát a tetején, akkor talán még esztétikus is lehetett volna. :)) De elfogyott!! ;)

A torta maga 4 sárga piskótalapból állt (2 tojás fehérje, 2 ek víz, 3 ek cukor+2 tojás sárgája, 3 ek liszt/ lap ) amit a  dobos torta csokis krémmel töltöttem meg. Az oldalára kb. 60 dkg étcsokiból készültek a csokirudak és pár fondant virággal díszítettem.

2011. július 23., szombat

Vödrös savanyúság


Hozzávalók:
10 liter víz,
2 kg cukor,
40 dkg só,
1,5 liter 20%-os ecet,
5 dkg borkénpor,
30 szem egész bors,
20 szem szegfű bors,
8 db babérlevél,
1/2 csomag mustármag,
1 szál torma (elhagyható),
3 kávéskanál nátriumbenzonát

2011. július 5., kedd

Csemege uborka


Nagyon rég nem fanyalodtam már arra, hogy befőzzek, eltegyek, spájzoljak, mert bőven elégedett voltam a boltival és minden erőfeszítés nélkül meg is engedhettük magunknak, hogy boltban vegyük meg. Hát fordult a kocka, mint szerintem sokaknál és ha még egy-egy zöldséget, gyümölcsöt csak úgy kapunk is, akkor meg értelemszerű most már,  hogy befőzök, lefagyasztok, elteszek. Így történt ez az uborkával is. Anyukám unszolására elhoztam egy vödör kis uborkát és eltettem. Mi nagyon szeretjük a bolti csemege uborka ízét, állítólag ez a recept is nagyon hasonlít rá. Hát majd télen kiderül. :))

Hozzávalók: (5 literes üveghez )
  • 2 liter víz
  • 0.5 kg kristály cukor
  • 5 dl 10%-os ecet
  • 2 evőkanál só
  • 5 szem szegfűszeg
  • 3 babérlevél
  • 2 kiskanál szalicil
  • 2 kiskanál borkénpor
  • mustármag
  • torma (én nem kaptam, elhagytam)
  • kapor
Elkészítés:
Az uborkát legalább két léből alaposan megmossuk , a hozzávalókat összeforraljuk. A tisztára mosott üvegben az uborkát elrendezzük, majd ráöntjük a még forró, ecetes levet. Lezárjuk légmentesen és letakarva, száraz dunsztban, hagyjuk kihűlni. (kép is hamarosan)

Olvasóimnak

Köszönöm minden kedves olvasómnak aki hozzászólt a receptekben a közel és régmúltban. Köszönöm annak aki azt hiszem név nélkül, de dicsérte a blogomat, mind a blog külső hangulatát, konyhai hátterét, a hétköznapi és gyakorlatias recepteket! Köszönet annak a névnélküli olvasómnak is, aki örömmel újságolta, hogy mekkora sikere volt a barátjánál a bakonyi sertés szelettel és újból elkészítette, bízom benne, hogy a sikere ismét nem nem maradt el. Köszönöm és nagy örömömre szolgál, hogy megosztotta velem, mert ez jól esik az embernek. Igaz nem első soron a nagy babérokra törés vezet mikor ezt a blogot írom, nem akarok nézettségi, látogatottsági csúcsokat dönteni, nem célom és vágyam, hogy túl nőjön rajtam ez a blog, egyszerűen csak lejegyezgetem magamnak a kockás receptes füzet helyett ide a dolgaimat, meg talán a lányaimnak is némi mankó, segítség lesz idővel, ha már saját háztartást vezetnek vagy főzőcskéznek, sütkéreznek. Ha meg nem mellesleg még néhány ismeretlen embernek is örömet, sikerélményt adnak az itt található receptek és még ennyi kedves köszönetet, reagálást is kapok érte, akkor az már plusz löket nekem arra, hogy néha ha az időm és kedvem engedi, továbbra is körmöljem ide az új bejegyzéseket. :)) Szóval csak annyit akartam én is mondani nektek, hogy : Köszönöm! :))

2011. július 4., hétfő

Gyorsan egy másik is


 Ha egyszer elkezdődik.... :)) Ez a mai torta. Egy 60 éves úrnak fogják adni, így próbáltam alkalmazkodni ehhez. Az volt a kérés, hogy jó csokis legyen, a borítás is. Így készült egy 10 tojásos vizes-kakaós piskóta egy kb. 28 cm-re állított tortagyűrűben, amit ketté vágtam. Majd laposnak találtam, így gyorsan készítettem hozzá egy sárga vizes piskótát, azt hiszem 5 tojásból, ami egy nagy sütőtepsiben sült meg, majd méretre és formára vágtam. A krém a jól megszokott dobos krém, amit másfél szeres mennyiségben készítettem el. Szerencsére Kricky jó ötletet adott és a Lidl-ben kapható olcsó étcsokival sokkal szilárdabb, csokisabb krémet kaptam. A torta külsejét épp csak áthúztam a maradék krémmel, majd Kiskukta féle fondanttal burkoltam, amit színezés helyett eleve jó minőségű kakaós-porcukros-keményítős eleggyel gyúrtam össze. Nagyon finom csokis íze lett a borításnak is! A közepére az általam kigondolt nagyságú kört kivágtam egy kemény papírból, amit sablonként használtam a fehér középnek is, majd a már bevont torta közepéből is szikével kivágtam a barna fondantot és helyére tettem a fehéret. Mostanság sűrűre, töményre főzött zselatinnal ragasztok. A délelőtt kiszúrt virágokat is ezzel ragasztottam fel. A fényképezést meg épp hogy csak összecsaptam, nem volt már energiám még azzal is bíbelődni. Ahhoz képest, hogy szombat este éppen a lagziba tartva a megrendelő háza előtt elhaladva hasított belém a felismerés, hogy a hétfő du.-i tortát elfelejtettem és tegnap szinte egész nap vidéken voltunk rokonoknál..nos, elég jó időt futottam ezzel a tortával és ahhoz képest elég elégedett is vagyok. :)))

2011. július 3., vasárnap

Rég nem jelentkeztem....

....mert sajnos elromlott a fényképezőnk és képek nélkül nem igazi egy főzős blog. Persze kaják, sütik, torták készülnek, csak fotók nem. Egy ritka kivételes alkalom volt, hogy kölcsön gép volt nálunk és épp egy torta is készült. :)) Egy lakodalomba sütöttem ezt a tortát, a hugom megrendelésére. Csupa csokis álom volt, barna, kakaós piskótával és finom , igazi csoki krémmel. Az ötletet Kricky-től vettem. :))
És egy előnytelenebb megvilágításból is...

2011. május 21., szombat

Kürtös kalács

Mint a legtöbb kelt tésztás dolog, ez is Limarától származik. :) Recept és elkészítés is hamarosan, addig pedig Limaránál megtaláljátok. :))

A tészta hozzávalói:

  • 50 dkg finomliszt
  • 1 mk. só
  • 3 ek. cukor
  • 1 tojás
  • 3 dl tej
  • 2 dkg élesztő
  • 5 dkg olvasztott vaj
Az olvasztott vajat vagy margarint a dagasztó program kb. 10. percében adom  a többi anyaghoz hozzá. Ha sima, egynemű lett a tésztánk, akkor kikapcsoljuk a gépet és még 30 percig pihentetjük a tésztánkat. Addig előkészítjük a "sütőfáinkat", ami ebben az esetben papírtörlő guriga, amit alufóliával vonunk be. Ehhez a tészta adaghoz kb. 6-7 guriga fog kelleni. Az alufóliát kevés vajjal megkenem.
A tésztát a 30 perc letelte után kb. fél cm vastagságúra kinyújtom, 2 cm-es csíkokat vágok belöle és elkezdem feltekerni a "sütőgurigára" :)) kicsi rést hagyva közte. Ha feltekertük, akkor kicsit meggörgetjük az asztal lapján és a rések már el is tűnnek. A maradék olvasztott vajjal/margarinnal megkenjük a tésztánkat és tálcára szórt cukorban megforgatjuk a tésztánkat és előmelegített sütőben , lehetőleg grill üzemmódban, hármasával sütőlemezre helyezve (javasolt a sütőpapír terítése a lemezre!) odafigyelve megsütjük. Gyorsan megpirul, tehát 2-3 percenként forgatva az egészet körbe caramellizáljuk. Ha kész, akkor pár percet hűlni hagyjuk, majd könnyedén leválasztható a kész kalács a gurigákról. Ilyenkor még melegen, meg lehet forgatni ízesített cukorban is, de anélkül is remek csemege. :)

2011. május 5., csütörtök

Abált szalonna, kezdőknek is! :)

Nem éppen disznóvágások idejét éljük, de az egyre magasabb élelmiszer árak arra sarkaltak, hogy valahogyan csökkentsek ezen a kiadáson is. Elég nehéz ügy, de it volt pl. a szalonna. Többnyire az erdélyi szalonnát vettük boltban és ahhoz képest, hogy szalonna, elég drága. Viszont szeretjük és egyik másik gyerek is. Még nem a nővérem javaslatára, vettem hentesnél szép, húsos hasa szalonnát.1kg 500-650 ft között van és mondjuk fél kg-ból mi vígan elcsemegézünk egész héten egy kis ecetes pepperoni paprikával pl. vagy uborkával. Nem mindegy és magam készítem, tudom, hogy mi kerül rá és hasonlók. Elkészítése annyira egyszerű, hogy akár még egy nagyobb gyerek is el tudja készíteni:
A szalonnát beírdalom széltében-hosszában, de nem túl mélyen. Felteszem egy nagyobb edényben főni. Én szoktam hozzá tenni kevés sót és fokhagymát is. Addig főzöm, még a bőrén is könnyen átmegy a húsvilla. Akkor kiveszem, lecsöpögtetem és azonnal megsózom a felületét. Kerül rá még kevés őrölt bors, zúzott fokhagyma(én elég bőségesen szoktam rá tenni, de ez ízlés szerinti mennyiségben kerüljön rá)és bedörzsölöm őrölt pirospaprikával körben a külsejét, mindenütt. Gyakorlatilag a teendőnk ennyi, már csak meg kell várni, hogy kihűljön és fogyasztható!

2011. május 2., hétfő

Diós-tejszínes torta

Ezt a tortát is Kiskukta ihlette. Vagyis a recept egy része-a krém-tőle származik és az ötlet is. Szeretem a tőle hozott, átvett dolgokat, mert jól működnek, kipróbáltak. Ő ugye kakaós lappal készítette, én ezt is diósra szerettem volna. A piskóta alap recept is tőle van, konkrétan innen. Én az 5 tojásos verziót választottam a 26 cm-es torta formámba, de az sok. Bőven elég hozzá a 4 tojásos is! A krém pedig szintén Kiskuktától a következő:


5 dl tej
5 dkg liszt
csipet só
150 dkg porcukor
kb, 18 dkg darált dió
6 dl tejszín
2 dl tej
20 g étkezési zselatin
3 ek porcukor

Az 5 dl tejben a lisztet a sóval elkeverjük, majd péppé főzzük, a végén beleforgatjuk a diót és a 15 dkg porcukort, kihűtjük.
A 2 dl tejben a zselatin elkeverjük, majd oldódásig melegítjük.
A 6 dl nagyon hideg tejszínt a 3 ek porcukorral felverjük, egy kevés tejszínt félreteszünk a díszítéshez, majd hozzákeverjük a diós pépet, végül állandó keverés mellett zselatint is.
Tudom, most megkövezés tárgya leszek, de én soha többet nem használok sütihez természetes, állati eredetű tejszínt! Tudom, hogy a Hulala, Megge, Habmester és egyéb növényi alapú cuccok tele lehetnek mindenféle, talán egészségnek sem használó dologgal, de sem az állaga, de még az íze sem jött be a hagyományos tejszínnek!!  Úgyhogy én maradok a Hulala mellett! Ezt leszámítva finom volt! 

A díszhez a 10 dkg étcsokit felmelegítettem vízgőzön, majd habzsákba tettem az olvasztott csokit és a 2-es Wilton csővel szilikon nyújtólapra formákat rajzoltam, pár percre a fagyasztóba tettem és már lehetett is használni a díszítéshez. (nem kell feltétlen habzsák és Wilton cső hozzá, a végeredmény elérhető egy erősebb zacskóra pici lyuk vágásával is)
És íme a torta megvágva:


2011. április 21., csütörtök

A nem túl jól sikerült mennyasszonyi tortám....

Voltak hiányosságok! A közepső rész pl. máskor jól sikerült, most meg vacak lett a krém, megrogyott az egész, nem dermedt meg rendesen a zselatinnal a krém...és ne soroljam. Így mivel nem volt rendes tartása és csak rogyott és rogyott, így a vaníliás vajas fedőkrém is meggyűrődött rajta, aminek egyenes következménye lett, hogy nem lehetett szépen fondanttal burkolni sem. Nem akart rásimulni a fondant, ráncosodott.... Rémálom volt! De már sem időm nem volt változtatni rajta, újat készíteni és egyébként meg senkit nem zavart-rajtam kívül-és pikk-pakk elfogyott. Mert az íze az nagyon finom volt!! Alul csokis, középen a bajos a mandarinos-kakaós és a legfelső egy gesztenye krémes-habos.
A nászpár marcipán dísz és természetesen nem én készítettem! :)) A rózsák sem akartak elsöbb sikerülni, azt hittem az lesz a legnagyobb gondom..aztán nem! Bolti marshmallow-ból csináltam és a végére egész jól belejöttem és a díszítés napjára egész szépen kiszáradtak.
Aztán a végére az is kiderült, hogymiért volt olyan nehezen formázható ez a pillecukor...mert ez a grillezésre alkalmas változata volt. A nagyobb gyerekeim-persze én voltam az eszmei kezdeményező-aztán rendületlenül sütötték a pillecukrot bambusznyárson, a gáztűzhelyen. :)))

Csülök Pataki tálban

Ez a csülök a férjem ötlete a netről, konkrétan innen. Jó ideje van Pataki cserép tálunk, de nem igazán használjuk ki, leginkább a nem használjuk az igaz. :)) A neten szörfözgetve talált rá a férjem erre a fotókkal illusztrált recept leírásra és rögvest a fejébe vette, hogy ezt ő fogja elkészíteni. Szépen be is vásárolt hozzá, majd akkor nap, mikor esedékes lett volna az elkészítés, lebetegedett, így "megörököltem" tőle a lehetőséget. :)) Azt hittem macerásabb és hosszadalmas, de folyamatában rájöttem, hogy egyáltalán, a végeredmény pedig egy igazán ízletes, omlós csülök, ropogós bőrrel. Csak javasolni tudom mindenkinek az elkészítését, akinek a birtokában van ilyen tál.

Duna hullám vagy -szelet

Alkotóiban nem, de írói válságban jó ideje szenvedek, de azt is mondhatnám inkább, hogy időzavarban, időhiányban. Talán ez a legigazibb ok, amiért a február 20 óta nem került be új bejegyzés. Közben összeházasodtunk a párommal március 12.-én, akivel épp 7 éve voltunk már együtt. Aztán április elején egy kis "nászútra" is eljutottunk Esztergomba, ami megint csak időszerű volt, mert kettesben a 7 év alatt nem igazán volt lehetőségünk pihenni. Közben sütöttem, főztem..... Többek között a Duna hullámot is, ami kísérleti szándékkal készült el, sosem csináltam még. De ezután fogom, mert egy kis kiruccanás a megszokott sütikből. :)) Annyit változtattam rajta, hogy meggy helyett barackot használtam, mert nem kaptam épp meggy befőttet, meg aztán jutott eszembe, hogy apósom, akinek vittük a sütit, nem szereti a meggyes tésztákat. De így is finom, viszont most hétvégén készül egy meggyes vált
zat is. Recept később...valamikor. :)

Akkor a recept, amit a Ráma sütigyár  oldalon találtam meg és onnan idézek és azt hiszem Judit volt talán az elkészítője a sütinek. Tehát akkor:

 Hozzávalók
 

-1 üveg meggy befőtt, de én barackkal készítettem. Azóta megcsináltam a meggyes változatot is, de az nekem nem jött be, így marad nálunk a barackos duna hullám szelet. :))
-50 dkg Rama (ez sem ráma volt csak egy mezei margarin kocka)
-30 dkg cukor
-csipet só
-1 zacskó vaníliás cukor
-6 tojás
-35 dkg liszt
-1 zacskó sütőpor
-2 ek. kakaópor
-1/2 l tej
-1 zacskó főzős vaníliás pudingpor (1/2 l tejhez) (én kettőt használtam, hogy jó sűrű legyen)
-15 dkg étcsokoládé
-15 dkg tejcsokoládé  

Elkészítés

Krémesre keverünk 25 dkg puha Ramát 25 dkg cukorral, sóval és a vaníliás cukorral. 5-6 ek tejjel, váltakozva beledolgozzuk a tojásokat, majd rászitáljuk a sütőporral elvegyített maradék lisztet. A tészta felét Ramával kikent, 32x38 cm-es tepsibe simítjuk. A maradék tésztába kakaóport, majd 3 ek tejet vegyítünk és a világos tésztára kenjük. Elosztjuk rajta a lecsöpögtetett meggyet, majd előmelegített sütőben, 175 °C-on 30-35 percig sütjük és kihűtjük. A pudingport a maradék cukorral és 8 ek tejjel simára keverjük. A maradék tejet lábasban felforraljuk, majd belevegyítjük a feloldott pudingport és kb. 1 percig főzzük. Tálba öntjük és letakarva hűlni hagyjuk. A maradék puha Ramát robotgéppel krémesre keverjük. A kihűlt pudingot átkeverjük, majd evőkanalanként A Ramába dolgozzuk és egyenletesen rásimítjuk a meggyrétegre. Kb. 3 órára hűtőszekrénybe állítjuk. Közben a kétféle csokoládét durvára aprítjuk és forró vízfürdőben megolvasztjuk. Rövid ideig hűlni hagyjuk, végül a sütemény tetejére kenjük, majd villával hullámokat húzunk bele. Ha megszáradt a csoki, felszeleteljük. No ez volt az érdekesebb része! Nem tudtam adalék anyagot adni az étcsokihoz, mert akkor összeugrott, megdermedt, felhasználhatatlanná vált, az amúgy szépen felolvadt csokim. Így az első elrontott kanyar után, már így, egy az egyben öntöttem rá a megolvasztott csokit. Így viszont annyira kemény, szilárd mázat kaptam, hogy nem lehetett szelni, mert csak tört. Jött a szikra, hogy nagyon vékony pengéjű, már használaton kívül helyezett recés kést a gáztűzhely lángjánál megmelegítettem és rögtön szeltem a sütit. Érdekes volt és bonyodalmas, mert miután sikerült a süti tetején lévő csoki réteget feldarabolni, jött a nagyobb késsel a csoki réteg alatti krém és piskóta átvágása.... :))) De megérte a macerát, mert extra finom!! :))
  

 
 

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails